27.10.2021
Obchodné tajomstvo

Obchodné tajomstvo

Čo teda to obchodné tajomstvo vlastne je ? Každý jeden zamestnanec ho vie a môže prezradiť ?
Nedávno som bola v Maďarsku v jednej známej firme, ktorá už 200 rokov vyrába na základe špeciálnej receptúry famózny likér. Aj dnes vie tento recept iba minimálny okruh ľudí- dvaja súrodenci vlastniaci firmu. Jeden z nich je vždy pri dávkovaní ingrediencii. Každý jeden zamestnanec vie aké sú to ingrediencie- ale nevie presný pomer ich miešania.

dohoda

Prezradenie ingrediencií nie je porušením obchodného tajomstva. Prečo ? Samotná firma pri prezentácii ich verejne ukazuje návštevníkom výrobne. Porušením obchodného tajomstva by bol až presný recept. Rovnako porušením tajomstva by bola aj informácia o presných dodávateľoch a odberateľoch. Toto sú citlivé údaje.
Môj známy má firmu, v ktorej zamestnáva niekoľko zamestnancov. Priamo do pracovnej zmluvy dal, že ak pracovník od neho odíde, nemôže podnikať v tej istej oblasti. Prijíma mladých ľudí, ktorých od piky všetko naučí. Čo čert nechcel- dvojica zamestnancov od neho odišla a začala podnikať v tej istej oblasti a robiť mu tak neželanú konkurenciu. Môj známy ich dal na súd. Čuduj sa svete neuspel- nemôže vraj obmedzovať zamestnancov. Teraz neviem- zlá bola žaloba, alebo zlý právnik. Išlo podľa mňa jednoznačne o únik obchodného tajomstva.

obchod

Prečo to píšem- preto, aby ste dôležité informácie zamestnancom nedávali a strážili si ich ako oko v hlave.
Obchodné tajomstvo je :

  • Špeciálna receptúra
  • Presný nikým iným nepoužívaný pracovný postup
  • Presný a vami vytvorený nový typ produktu alebo dizajnu
  • Presný zoznam odberateľov

V zákone sa hovorí o tom, že podnikateľ si má v prvom rade sám uchrániť pre neho dôležité údaje.
Ak to funguje v niektorých firmách 200 rokov- určite to pri troche opatrnosti zvládnete aj vy. Stojí vám to za to ! Ak ste vymysleli nový výrobok- dajte si ho patentovať.

4.3/5 - (3 votes)