27.10.2021
Upratané

Upratané

Prvou knihou Márie Kondo je Zázračný poriadok – neviem, či sa to tak naozaj prekladá, ja som ju čítala v češtine – Zázračný úklid. Je nielen o upratovaní v dome, v byte a v podobných miestnostiach, ale aj na upratanie si vo svojich vlastných životoch. Nie je to síce predmetom tejto knihy, ale väčšina ľudí, ktorý si ju zavolali k sebe domov, sa jej neskôr zdôverilo, že sa im ich život podstatne vylepšil.
Mám si ju prečítať?

vysavač

Odpoveď na túto otázku je jednoznačne áno. Nielenže je to perfektná oddychová knižka, ale vyburcuje vás k činom. Takzvané motivačná literatúra, ktorá je v dnešných dobách veľmi populárna. Sú jej plné kníhkupectvá, ale táto kniha patrí jednoznačne k tej najlepšej motivačnej literatúre.
V čom je iná oproti prvej knihe? Nie je tam napísané to isté len v „šedomodrom“?
Je pravda, že pokračovania niektorých kníh strácajú na kvalite oproti prvej verzii, ale to nie je vôbec prípad tejto knihy. Je pútavá už len svojim predslovom, pokračujúc kapitolami, ktoré rozvádzajú témy z prvej knihy v oveľa lepších súvislostiach a informácie sa neopakujú. A keď sa niečo aj nájde, tak sa to opakuje len v minimálnom množstvo, ktoré si bežný čitateľ ani nevšimne.
Kde ju môžem nájsť, je ešte dostupná?

Myslím, že kúpiť ju nebude veľký problém. Prípadne sa dajú využiť služby mestských alebo iných knižníc, ktoré som využila aj ja na prečítanie tejto knihy. Ja si napríklad kupujem knihy, ku ktorým sa budem chcieť vrátiť, lebo som informatívne, náučné. Ale inú literatúru si radšej požičiam.
Ale veď táto kniha nás má informovať, nie? Tak prečo si si ju nekúpila?
Áno, je to pravda, no táto kniha je napísaná takým štýlom, že informácie z nej si zapamätáte tým, že ich hneď začnete praktizovať. A keď si už raz upracete, tak ako káže Márie Kondo, už viac nemusíte robiť také poriadky ako sú opisované v tejto knihe. Vzhľadom na to, že som čítala aj prvú knihu, tak som vedela, že si ju nemusím kupovať. Už som poznala jej štýl písania a poznatky z jej prvej knihy využívam stále.  Teoreticky by som nepotrebovala možno ani túto druhú knihu, ale chcela som sa dozvedieť viac.

kuchyně

Čo by si na záver odporučila?
To, čo som už spomínala. Zaobstarať si túto knihu, spomaliť, vyhradiť si čas na ňu a poriadne nad všetkým popremýšľať.
Do upratovania, priatelia!

3/5 - (1 vote)